HP ZBook Studio G5 - dokonalý multimediální notebook - recenze

Recenze HP ZBook Studio G5

Jedna z nejoblíbenějších pracovnách stanic neboli workstationů HP ZBook nebo také v multimediální verzi HP ZBook Studio. Rádi vám společně představíme pátou generaci tohoto úžasného notebooku.

S modelovým označením HP ZBook se můžete setkávat delší dobu. Jeho uvedení na trh je zhruba od roku 2013 verzí G1. Jeho předchůdce je velmi známý EliteBook řady W. Zaměření těchto pracovnách stanic bylo různé, kdy některé řady byly dokonce cílené mezi ultrabooky a jiné zase na výkon. Tu výkonnou zastupuje již zmiňovaný HP ZBook Studio G5.

 

Dokonalé konstrukční zpracování

Označení modelové řady ZBook vám dává najevo, že se bude jednat o výjimečný a kvalitní notebook. Jedná se o speciální řadu určenou hlavně pro náročnou práci a v tomto případě o zpracování multimédií. Díky tomu byla také konstrukce výrobce z vysoce kvalitního materiálu, který splňuje vojenské standardy odolnosti.

Tak jako i jiné notebooky HP páté generace se vyznačují oříznutými hranami okolo pantů, tak i model HP ZBook Studio G5 prošel touto změnou designu. Na první pohled působí tento notebook jak profesionálně, tak i dominantně a dokazuje tak, že se jedná o vyšší standard. Povrch notebooku je v odstínu šedé a na dotyk je velmi příjemný. Nezanechává tak žádné otisky prstů či prohýbání nebo vrzání při úchopu. Celkové zpracování tohoto modelu je velmi propracované, kdy i přes vysoký výkon, se nejedná o zbytečně robustní notebook. Jedinými tmavšími prvky jsou prostory okolo klávesnice a displeje.

Jak jsme se zmiňovali výše, nejedná o žádný mohutný notebook nebo velmi těžký notebook. I přes vysokou odolnost a kvalitu má tělo notebooku rozměry 360 x 254 x 8,8 až 17,4mm, což značí relativně tenčí provedení. Velkou výhodou je i samotná váha, která se pohybuje okolo skvělých 2 kg.

 

Plně vybavený notebook

U 15,6“ notebooku HP ZBook Studio G5 budete mít pocit, že mu nic neschází. Ten pocit je ale pravdou. ZBook Studio G5 vám nabídne velkou konektorovou výbavu, která je rozhodně dostatečná. Dostupná konektivita je zaměřena jak na práci v kanceláři, tak i na cestách. Vždy budete moc připojit dostatečné množství periferií.

Při uchopení notebooku a jeho detailní prohlídce zjistíme, že jsou velmi sympaticky umístěny reproduktory vpředu pod spodní hranou. Toto umístění je velmi vhodné a takřka neviditelné. Horší je to s mřížkou chladiče notebooku, která je umístěna zespod notebooku. Toto umístění může být při určitém užití nevhodné, ale záleží opravdu na způsobu a místu užívaní notebooku. Jako limitující věc, bychom tom nepovažovali.

Konektorová výbava je tak jako u většiny notebooků řešena umístěním po stranách notebooku. Z praktického hlediska je to ta nejlepší možná varianta, kdy nemusíte zbytečně nic připojovat ze zadní strany notebooku. Využít můžete jak rychlé USB 3.0 porty, tak dokonce bezpečnostní zámek notebooku.

Další konektorovou výbavou je SD čtečka karet, audio konektory pro sluchátka a mikrofon, Thunderbolt porty, HDMI 2.0 a napájecí konektor. Samozřejmostí jsou technologie Wi-Fi nebo Bluetooth.

Konektorová výbava je zajisté velmi bohatá a můžete mít jistotu, že budete maximálně spokojení.

 HP ZBook Studio G5

Displej jako nejdůležitější parametr notebooku

Už jen z názvu notebooku HP ZBook Studio G5 můžete usoudit, že se bude jednat o multimediální notebook, který klade důraz na kvalitu displeje. A je tomu opravdu tak. Displej tohoto notebooku se společnosti HP opravdu vydařil. Samozřejmě je důležité vybrat správnou variantu displeje, kterou výrobce nabízí. Velikost 15,6“ je pevně daná, teď už stačí jen zvolit typ a rozlišení displeje.

Varianty jsou celkem 4 a je opravdu z čeho vybírat:

  • FHD rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů, 400 cd/m2
  • FHD rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů, 650 cd/m2
  • 4K rozlišení 3 840 x 2 160 pixelů, 400 cd/m2
  • 4K rozlišení 3 840 x 2 160 pixelů, 600 cd/m2

Samozřejmostí je, že se jedná o IPS displeje a můžete tak počítat s kvalitními barvami nebo dokonalými pozorovacími úhly. Matný povrch displeje, se kterým vás bude práce bavit. Chybět nemůže ani kvalitní webová kamera 720p HP Privacy HD IR Camera umístěná v horním rámečku displeje.

Nesmíme zapomenout na to nejdůležitější u pracovní stanice. Tím je grafický výkon, který je v tomto případě opravdu zásadní. V základu u notebooku HP ZBook Studio G5 můžete počítat s integrovanou grafickou kartou Intel HD Graphics 630 či P630. Ty se postarají o slušný základ.

Nicméně o již zmiňovaný vysoký výkon se stará dedikovaná grafická karta, která je nabízena ve dvou variantách:

  • NVIDIA Quadro P1000 4 GB
  • NVIDIA Quadro P2000 4 GB

 Notebooky HP

Příjemné ovládání notebooku

Uživatelské prostředí je také velmi důležité a hraje velkou roli při každodenní práci. Toto prostředí tvoří primárně klávesnice a jiné ovládací prvky. Notebook je velikosti 15,6“ a můžete si všimnout absence numerické klávesnice. Nicméně se nejedná o nějaký hendikep a čeká na vás tak velký pracovní prostor a široké rámečky okolo klávesnice. V prostoru je umístěna lehce zapuštěná klávesnice, kde je nad ní designová mřížka pod ní prostorný touchpad větších rozměrů. Ten nabízí řadu funkcí a ovládacích tlačítek. Nechybí ani spouštěcí tlačítko či čtečka otisků prstů, která se u těchto modelových řad očekává.

Samotná klávesnice je zaručená kvalita od HP. Máte tedy jistotu velmi příjemné práce při psaní všemi deseti. Další výhodou je podsvícení klávesnice či velmi rychlá odezva.

 Levné repasované notebooky

Zaručený výkon HP ZBook Studio G5

Hlavní částí této recenze je zajisté výkon, jedna z nejpodstatnějších věcí této mobilní pracovní stanice, která se zaměřuje na multimédia. Vysoký výkon, který je notebooku HP ZBook Studio G5 zcela vlastní. O grafickém výkonu jsme se již zmínili výše, nyní nás čeká ten výpočetní výkon.

Při výběru máte možnost zvolit několik variant různých procesorů. Všechny varianty patří do rodiny osmé generace procesorů Intel Core. Díky tomu, že se jedná o výkonný notebook, lze počítat s procesory typu Intel Core i5, Intel Core i7 a Intel Core i9. HP ZBook Studio G5 je vybaven dvěma paměťovými sloty operační paměti RAM typu DDR4 a pracující na frekvenci 2 667 MHz. Maximální kapacita, kterou notebook podporuje, je 64 GB, což je pro tento charakteristický notebook dostačující.

Závěrečné shrnutí

Při první pohledu na notebook HP ZBook Studio G5 můžete říci, že se jedná o krásný designový notebook a jeho pracování šasi je velmi precizní. Hlavní výhodou je velké množství portů, kvalitní displej a vysokým rozlišením až 4K, užití také jako herní notebook či možnost rozšíření SSD díky dvě slotům M.2. Jako u každého velmi výkonného notebook je limitující výdrž baterie, ale s tím musíte počítat, jako oběť za vysoký výkon. Každopádně notebook HP ZBook Studio G5 je ideálním multimediálním notebookem pro milovníky multimédií.