Fujitsu Celsius H770 - recenze - nejoblíbenější pracovní stanice

Společnost Fujitsu je známá svým zaměřením na vysokokvalitní korporátní zařízení. Mezi její produkty patří notebook Celsius H770, který se řadí mezi špičkové stroje s vysokým výkonem, ideální pro náročný software. Tento model je skvělou volbou pro profesionály pracující s CAD systémy, díky své široké nabídce konfigurací. Testovaný model byl vybaven základní konfigurací s procesorem Intel Core i7 a certifikovanou grafickou kartou NVIDIA Quadro M620, což zajišťuje vynikající výkon a spolehlivost.

Struční popis notebooku Fujitsu Celsius H770

Notebook má základnu z plastu, který je na vnější straně víka a kolem klávesnice ošetřen hořčíko-hliníkovou úpravou se stříbrným nádechem. Vnější část víka a spodní okraj klávesnice zdobí tenká, stylová červená linka, která přidává celkovému designu trochu barevné rozmanitosti. Vnitřní strana víka a spodní část notebooku jsou vyvedeny v elegantní černé barvě. Konstrukce je robustní, což z něj dělá ideálního společníka pro časté přenášení v batohu a je zřejmé, že je toto zařízení určeno primárně pro pracovní účely. Víko lze otevřít až do úhlu přibližně 190°, což může být přesahující 180° prakticky nevyužitelné. Pro jednodušší manipulaci je na středu víka umístěn výstupek, což umožňuje otevření notebooku i jednou rukou.

Fujitsu Celsius H770

Notebook o rozměrech 380 x 257 x 35 mm je ideální 15.6palcovou pracovní stanicí, což dokládá i jeho výrazná tloušťka. Tato tloušťka je způsobena možností vybavit zařízení multifunkční šachtou, která umožňuje vložení optické mechaniky nebo další baterie, zvyšující výdrž při práci na cestách. Hmotnost notebooku se může lišit v závislosti na zvolené konfiguraci, avšak v testované variantě vážil 2636 g. K celkové hmotnosti při přenosu zařízení je třeba připočítat ještě napájecí adaptér o hmotnosti 932 g s rozměry 155 x 80 x 40 mm. Tento notebook tedy kombinuje robustní konstrukci s flexibilitou, která vyhovuje požadavkům profesionálních uživatelů.

Rozložení portů a konektorů na tomto notebooku je navrženo tak, aby maximálně vyhovovalo potřebám moderního uživatele. Na pravém boku notebooku najdete multifunkční šachtu, která je doplněna o USB 2.0 port a slot pro Kensington zámek umístěný blíže k zadnímu rohu. Levý bok začíná dvojicí audio konektorů, následovaný čtečkami pro SD a SmartCard, dvěma porty USB 3.0, jedním USB 3.1 / Thunderbolt 3, velkým DisplayPortem, tradičním VGA konektorem, LAN RJ-45 portem a končí napájecím konektorem. Jako volitelná výbava může být přidán 3G/LTE modul, přičemž slot pro SIM kartu je skrytý pod baterií. Na spodní straně notebooku je umístěn dokovací konektor, který představuje klíčový prvek pro rozšíření možností připojení. Toto uspořádání zajišťuje vysokou úroveň flexibility a efektivity při práci s notebookem.

 

Pohodlná klávesnice a její ovládací prvky

Klávesnice nabízí tradiční uspořádání s přítomností numerického bloku, což ocení mnoho uživatelů. Velký Enter a Backspace zvyšují komfort psaní, stejně jako zachování klávesy Menu, jejíž přítomnost je v dnešní době čím dál vzácnější, avšak stále užitečná. Bylo by však přínosné, kdyby byly klávesy F1-F12 členěny do čtyřčlenných bloků pro lepší orientaci a klávesa Del umístěna v pravém horním rohu hlavního bloku, což by usnadnilo její dosažitelnost. Nyní se klávesa Del nachází až jako druhá zprava, na místě, kde bychom očekávali klávesu Pause/Break.

Klávesy Home, End, PgUp a PgDn jsou umístěny nad numerickým blokem jako samostatné klávesy, což zlepšuje jejich přístupnost. Klávesnice má mírnou tendenci k prohýbání v oblasti kolem písmene S, ale i přes to poskytuje dobrý psací zážitek a její používání je tiché a pohodlné.

Popisky kláves jsou provedeny v bílé barvě na černém podkladu, což zaručuje dobrou viditelnost za běžných pracovních podmínek. Pro situace ve špatně osvětlených prostorách je klávesnice vybavena podsvícením, avšak toto podsvícení je bohužel realizováno s nedostatky, kdy světlo více vyzařuje okolo kláves než na samotných znacích. Zdá se, že podsvícení bylo dodáno do již hotového designu klávesnice, aniž by se s tím počítalo při konstrukci samotných kláves. Čtveřice šipkových kláves je dostatečně oddělená od hlavního bloku, což umožňuje jejich snadnou orientaci hmatem. Slovenské znaky na klávesách jsou doplněny laserem a mají odlišnou, šedou barvu, což může působit esteticky méně příjemně. Celkově se jedná o solidní klávesnici, která nabízí pohodlné a tiché psaní, přestože by některé aspekty mohly být ještě vylepšeny.

Indikační diody na klávesnici jsou strategicky umístěny v pravém horním rohu, což zajišťuje jejich snadnou viditelnost za všech okolností. Přímo vedle nich se nachází sada tlačítek pro rychlé ovládání – můžete snadno aktivovat ECO režim, zapnout či vypnout WiFi a použít hlavní vypínač notebooku, který je také vybaven svou vlastní indikační diodou.

Na přední straně notebooku je umístěna další sada indikačních diod. Čtyři z nich slouží k monitorování stavu nabíjení a indikaci kapacity obou baterií. Dvě další diody informují o aktivitě datových úložišť (HDD, SSD, ODD) a stavu WiFi připojení.

Touchpad, vyrobený společností ELAN, je navržen s ohledem na specifika pracovní stanice, což může mírně ovlivnit jeho reakční rychlost. Je vybaven třemi oddělenými tlačítky, která jsou přizpůsobena častému používání a mají středně tuhý, ale příjemný stisk. Tato konfigurace zajišťuje efektivní a pohodlnou práci s touchpadem.

Repasované notebooky levně

Detailní výbava notebooku

Intel Core i7-7700HQ je vysoce výkonný procesor, který je široce využíván v notebookách určených pro náročné úlohy. Tento model, který jsme testovali v několika vysokovýkonných herních noteboocích, nabízí základní frekvenci 2,8 GHz, kterou lze pomocí technologie TurboBoost zvýšit až na 3,8 GHz. Procesor disponuje 4 fyzickými jádry a díky technologii HyperThreading poskytuje celkem 8 virtuálních jader, což zaručuje výborný výkon při multitaskingu.

Intel umožňuje u tohoto modelu nastavení TDP (thermal design power) buď na 35 W nebo na 45 W, přičemž v případě testovaného notebooku byla zvolena vyšší hodnota. Díky tomu procesor poskytuje více než dostatečný výkon pro veškeré běžné i náročnější výpočetní úkoly a představuje špičku ve své kategorii mezi mobilními procesory 7. generace od společnosti Intel.

Pro ještě specifičtější pracovní nasazení, jako jsou mobilní pracovní stanice, nabízí Fujitsu ve svém modelu H770 také možnost osazení mobilními pracovními procesory řady Intel Xeon E3, které kromě vyššího výkonu podporují i ECC paměti, zvyšující spolehlivost a stabilitu systému při náročných výpočetních operacích. Tato možnost činí z H770 ideální volbu pro profesionály vyžadující maximální výkon a spolehlivost.

Režimy zatížení procesoru

 • Single-Thread režim (zatížení jednoho jádra)
  • Výpočty s pevnou řádovou čárkou: 89,833
  • Výpočty s pohyblivou řádovou čárkou: 19,701
 • Multi-Thread režim (zatížení obou jader)
  • Výpočty s pevnou řádovou čárkou: 355,503
  • Výpočty s pohyblivou řádovou čárkou: 122,300

Výsledky v Cinebench R11.5

 • Rendering (Single CPU): 1,77 bodů
 • Rendering (Multiple CPU): 8,07 bodů
 • Zrychlení multiprocesoru: 4,56x

Výsledky v Cinebench R15

 • Rendering (Single CPU): 162 cb
 • Rendering (Multiple CPU): 648 cb
 • Zrychlení multiprocesoru: 4,01x

Paměť a úložiště

V testovaném notebooku bylo původně instalováno 16 GB DDR4-2400 RAM v konfiguraci Dual-Channel (2x8 GB). Pro rozšíření paměti nabízí notebook dva volné sloty s maximální kapacitou až 64 GB RAM. Možnost doplatku za ECC paměti v kombinaci s Xeon procesorem.

 • Propustnost paměti (HWiNFO32): 17,298 MB/s

Uložiště SSD

Notebook kombinuje 256 GB M.2 SSD (TOSHIBA THNSFK256GVN8) a 1 TB 2,5" HDD (WDC WD10SPCX-16KHST0) s rychlostí 5400 ot/min. SSD poskytuje průměrně vyšší rychlosti přenosu dat ve srovnání s HDD.

 • HD Tach (měření průměrné přenosové rychlosti SSD při čtení): 260 MB/s
 • Průměrná přístupová doba při čtení: 0,177 ms

Uložiště HDD

HD Tach (test přenosové rychlosti z cache): 243 MB/s HD Tach (měření průměrné rychlosti čtení): 95 MB/s Průměrná doba přístupu: 18,7 ms

Testovaný model je základní konfigurací nabízené pracovní stanice. Uživatel má možnost rozšíření operační paměti RAM a také přidání dalšího HDD nebo SSD disku do 2,5" šachty, která je snadno dostupná pod samostatným malým krytem. Demontáž celého notebooku je však komplexnější, než se na první pohled zdá. Hlavní deska a konektory jsou umístěny na spodní straně zařízení a pro demontáž je nejspíš třeba nejprve odstranit klávesnici. Pro tento úkon je nutné znát specifické postupy a skrytá místa pro její uvolnění. U pracovní stanice určené pro firemní klientelu se předpokládá, že konfigurace zakoupená přímo od výrobce bude zřídka upravována svépomocí.

Repasované notebooky

Kvalitní displej a výkonná grafika

Displej o velikosti 15,6 palce od společnosti LG Philips, model LP156WF6-SPP1, je vybaven Full HD rozlišením (1920 x 1080) a technologií IPS. Tento panel je pokryt matnou antireflexní vrstvou, což zlepšuje viditelnost v různých světelných podmínkách. V porovnání s běžnými IPS panely nabízí tento model nadprůměrnou kvalitu obrazu a výrazně překonává TN panely, které jsou typické pro levnější notebooky. Displej poskytuje vynikající kontrast a stabilní barevné podání bez zkreslení – bílá barva je skutečně čistě bílá.

Jednou z dalších výhod tohoto displeje je minimální blikání díky PWM regulaci s frekvencí 22 kHz, což je frekvence vhodná i pro dlouhodobé užívání bez únavy očí. Na minimálním a maximálním nastavení jasu displej nebliká vůbec. K dispozici je také variant s UHD rozlišením pro ještě detailnější obraz.

Testovaný model byl vybaven profesionální grafickou kartou NVIDIA Quadro M620, která disponuje 2 GB vlastní paměti. Důležité je upřesnit, že písmeno M v názvu modelu neoznačuje „mobilní“, ale odkazuje na použití architektury Maxwell, která je v současnosti již považována za starší. Tento model se liší od herních čipů GeForce a poskytuje specifické výkonnostní charakteristiky. Pro více informací doporučujeme náš podrobný článek o NVIDIA Quadro M620 – starší Maxwell, který stále poskytuje kvalitní výkon. Dále Fujitsu nabízí grafické karty s čipy NVIDIA Quadro M1200 a NVIDIA Quadro 2200, obě s 4 GB vlastní paměti. Grafické karty s označením Quadro jsou speciálně určeny a certifikovány pro práci s profesionálními CAD aplikacemi. Notebook rovněž podporuje integrovaný grafický čip Intel HD Graphics 630.

Přehled výsledků testů grafického výkonu:

3DMark Benchmarky:

 • 3DMark 11: Celkové skóre: 4283 (Grafika: 3953, Fyzika: 7719)
 • Fire Strike (DX11): Celkové skóre: 3094 (Grafika: 3238, Fyzika: 10687)
 • Time Spy (DX12): Celkové skóre: 988 (Grafika: 871, CPU: 4257)

Cinebench (OpenGL):

 • Cinebench R11.5: 88,21 fps
 • Cinebench R15: 95,87 fps

SPEC viewperf 11 / Rozlišení 1280x1024 (fps):

 • CATIA: 51,29
 • EnSight: 32,35
 • LightWave 3D: 56,85
 • Maya: 54,30
 • Pro/ENGINEER: 20,11
 • SolidWorks: 52,70
 • Siemens Teamcenter Visualization Mockup: 41,07
 • Siemens NX: 37,77

SPEC viewperf 12.1 / Rozlišení 1900x1060 (fps):

 • 3ds Max: 33,96
 • CATIA: 32,61
 • Creo: 35,74
 • Energy: 0,62
 • Maya: 27,69
 • Medical: 10,37
 • Showcase: 20,16
 • Siemens NX: 28,43
 • SolidWorks: 58,70

Aliens vs. Predator DirectX 11 Benchmark:

 • Rozlišení 1920x1080: 45,9 fps

Jak jsou na tom multimédia?

Tento notebook není primárně určen pro multimediální účely, což se odráží i na jeho vybavení. Na pracovní ploše nad klávesnicí naleznete dva reproduktory umístěné v horních rozích. Tyto reproduktory poskytují převážně vyšší tóny a celkově slabší zvukový výstup, což může být při maximální hlasitosti nedostačující. Webová kamera s rozlišením 2 Mpx je standardně integrována v horním okraji víka nad displejem a její přítomnost je volitelná. Nejsilnějším prvkem pro zprostředkování multimediálního obsahu je však kvalitní displej s výborným podáním barev. Pro skutečně pohlcující zážitek z filmů doporučujeme připojit externí reproduktory nebo použít kvalitní sluchátka, které umožní plně ocenit výhody tohoto displeje.

Zabezpečení notebooku

Notebook Fujitsu se řadí mezi špičku v oblasti bezpečnostních technologií a je ideální volbou pro korporátní klientelu, která klade důraz na ochranu dat a soukromí. Tento model nabízí možnost integrace biometrické čtečky PalmSecure, která skenuje krevní řečiště v dlani a poskytuje tak vysoce bezpečný způsob autentifikace uživatele. Kromě této pokročilé funkce je notebook vybaven i dalšími běžnými bezpečnostními prvky, jako je čtečka otisků prstů, čtečka SmartCard a TPM 2.0 chip, který slouží pro šifrování citlivých dat. Všechny tyto technologie jsou flexibilně konfigurovatelné podle specifických potřeb zákazníka, čímž Fujitsu umožňuje sestavit optimální řešení pro každého klienta.

Hlučnost a chlazení notebooku

Přehled provozních teplot notebooku při různé zátěži

Stav mírné zátěže: Notebook zůstává při pokojové teplotě s pracovní plochou příjemně chladnou. Kovové oblasti kolem touchpadu jsou o něco chladnější než samotný touchpad. Ventilátor je buď vypnutý nebo funguje na nízkých otáčkách, díky čemuž je notebook téměř neslyšný.

 • Touchpad: 29°C
 • Levá strana pod klávesnicí: 28°C
 • Pravá strana pod klávesnicí: 28°C
 • Klávesnice vlevo: 29°C
 • Klávesnice vpravo: 29°C
 • Spodní část (max): 31°C (střed notebooku)
 • Výdech chlazení: 32°C
 • Napájecí adaptér: 31°C

Stav vysoké zátěže: S nárůstem zátěže se ventilátor roztočí na plné otáčky, což je slyšitelné, ale stále přijatelné pro dlouhodobé používání. Aktivní chlazení efektivně snižuje teplotu touchpadu a opěrek pro dlaně o přibližně 1°C ve srovnání s mírnou zátěží.

 • Touchpad: 28°C
 • Levá strana pod klávesnicí: 27°C
 • Pravá strana pod klávesnicí: 28°C
 • Klávesnice vlevo: 31°C
 • Klávesnice vpravo: 32°C
 • Spodní část (max): 36°C (střed notebooku)
 • Výdech chlazení: 43°C
 • Napájecí adaptér: 33°C

Okolní teplota při měření: 25°C (Teplota napájecího adaptéru změřena při plně nabité baterii)

Výkon a teploty při maximální zátěži: Při maximálním vytížení procesor rychle dosahuje svých teplotních limitů, což vede k občasnému snížení taktovací frekvence mezi 2,6 až 3,4 GHz. Maximální turbo frekvence 3,8 GHz je dosaženo jen krátkodobě.

Dedikovaný grafický čip si i při vysoké zátěži udržuje teplotu do 66°C.

Unikátní funkce od Fujitsu: Model je vybaven praktickým mechanismem pro snadné odstranění hrubých nečistot (např. prach) z oblasti ventilátoru a chladiče. Tento systém je integrován do spodní části notebooku ve formě malého plastového šuplíku s mechanickou záklopkou, což usnadňuje údržbu a prodlužuje životnost zařízení.

Levné notebooky

Kapacita baterie

Naše zkušenosti s vyměnitelnou baterií o kapacitě 6400 mAh a napětí 10,8 V potvrzují, že je ideální pro dlouhodobé použití. V našem standardním redakčním testu dokázala udržet notebook v provozu až 13 hodin a 37 minut, což značně přesahuje běžnou pracovní dobu 8 hodin. Tento výsledek naznačuje, že notebook by měl bez problémů vydržet celý pracovní den na jedno nabití. V případě, že potřebujete ještě delší výdrž, notebook umožňuje snadné přidání druhé baterie díky multifunkční šachtě. Tato flexibilita zaručuje, že s náš notebookem zůstanete produktivní i v náročných situacích.

Aktualizace pod dohledem

Software DeskUpdate představuje vynikající nástroj pro automatickou aktualizaci ovladačů, BIOSu a dalších softwarových komponent. Tento program neustále zajišťuje, že veškerý váš hardware bude fungovat s nejnovějšími ovladači, což zvyšuje celkový výkon a stabilitu vašeho počítače.

DeskUpdate efektivně skenuje váš systém a identifikuje potřebné aktualizace, což ušetří váš čas a eliminuje riziko chyb při manuální instalaci. Díky podpoře přímo od výrobců je zajištěna vysoká kompatibilita a bezpečnost všech instalovaných aktualizací.

Oceňuji tuto utilitu již několik let za její spolehlivost a jednoduchost použití, a doporučuji ji všem, kteří chtějí udržet svůj počítač v top kondici bez zbytečného zdržování. DeskUpdate je skutečným pomocníkem pro efektivní správu vašich technologických zdrojů.

Závěrečné hodnocení

Notebook Fujitsu Celsius H770 představuje ideální volbu pro firemní profesionály, kteří vyžadují výkonné pracovní nástroje pro práci s CAD systémy. Tento model je vybaven špičkovými komponenty, včetně mobilních procesorů Xeon E3-1535M, které zaručují vysoký výkon potřebný pro náročné aplikace. Kromě toho nabízí CAD certifikované grafické karty NVIDIA Quadro M2200, což zajišťuje maximální grafickou přesnost a stabilitu.

Fujitsu Celsius H770 je také vybaven operační pamětí s možností ECC (Error Correcting Code), což minimalizuje pravděpodobnost chyb a zvyšuje tak spolehlivost při práci s kritickými daty. Bezpečnost dat je u tohoto modelu na vysoké úrovni díky pokročilým bezpečnostním funkcím, které chrání vaše data před neoprávněným přístupem.

Pro snadnou integraci do firemní infrastruktury je notebook vybaven možností dokování, což usnadňuje připojení k periferním zařízením a zvyšuje tak efektivitu práce. Dále je k dispozici on-site záruka se servisem přímo u zákazníka, což znamená rychlé a pohodlné řešení případných problémů bez nutnosti posílat zařízení do servisního střediska.

Ačkoliv klávesnice notebooku Fujitsu Celsius H770 může trpět slabším podsvícením, což může být mínusem pro některé uživatele, a design může působit zastarale, tyto nedostatky jsou zastíněny jeho vysokou funkčností a výkonem, které jsou klíčové pro profesionální použití.

Celkově Fujitsu Celsius H770 představuje robustní a spolehlivou volbu pro profesionály, kteří potřebují výkonný notebook schopný zvládnout i nejnáročnější pracovní úkoly. V naší nabídce na www.malicomputer.cz naleznete tyto pracovní stanice v sekci repasované notebooky se zárukou a jistotou kvality.