Jak vybrat notebook?

Jak vybrat notebook?

  1. Podle procesoru

Jedním z nejdůležitějších parametrů je procesor. Jedná se o řídící jednotku nebo také mozek notebooku, na kterém závisí celý výkon zařízení. Jeho parametr (frekvence) se udává v GHz „gigahertz“, ale nejedná se dnes o podstatnou hodnotu. Dnešní procesory mají technologie zvané TurboBoost nebo TurboCore, které podle potřeby automaticky zvyšují jejich frekvenci.

Velmi důležitým parametrem je počet jader, které ve větší míře rozhodují o výkonu zařízení. V nabídce jsou modely dvoujádrové, čtyřjádrové, šestijádrové nebo již také osmijádrové. Spousta dvoujádrových procesorů vlastní funkci Hyper-Threading, která dokáže vytvořit dvě další virtuální jádra a tvářit se tak, jak čtyřjádrový procesor.

Procesory nižší třídy – pro běžné nenáročné užívání, internet, kancelářské práce, sledování filmů

Intel Core2Duo, Intel Celeron, Intel Pentium, Intel Core i3
AMD Athlon, AMD A4, AMD Série E

Procesory střední třídy – pro náročnější uživatele, kteří vyžadují vyšší výkon, běžná každodenní práce, střih videí, multimédia

Intel Core i5
AMD Serie A6, A8, A10 a A12, AMD Série FX

Procesory vyšší třídy pro uživatele, kteří chtějí opravdu vysoký výkon. Hraní počítačových her, rychlejší odezva zařízení, střih videí, náročnější multimédia, vysoký operační výkon

Intel Core i7
AMD Série Ryzen

 

  1. Podle operační paměti RAM

Dalším důležitým parametrem při výběru notebooku je paměť RAM. Ta slouží k ukládání právě spuštěných neboli dočasných aplikací, souborů nebo také operačního systému. Zpravidla to funguje tak, že čím je vetší, dokáže toho vykonávat více a efektivněji.

V dnešní době je základem paměť RAM o velikosti 4GB, která většinou slouží nenáročným uživatelům. Zvládá každodenní běžnou práci, ale může limitovat práci při více otevřených aplikacích nebo záložek ve vašem internetovém prohlížeči.

Pokud chcete ideální velikost paměti RAM, zvolte velikost 8 GB a více. Od této velikosti paměti se nemusíte bát žádných komplikací. Velikost 8GB postačí na hraní her a také na většinu náročnějších činností. Nejnovější modely pamětí RAM jsou typy DDR3 a nově DDR4. Některé notebooky nabízí také rozšíření této paměti, dle dostupného volného slotu. Pro zjištění volného slotu nás můžete kdykoliv zkontaktovat na info@malicomputer.cz, kdy nabízíme také možnost rozšíření těchto pamětí.

 

  1. Pevný disk - nezapomeňte na svá data

 

Pevný disk je zdrojem pro ukládání vašich dat. Hlavními parametry pevného disku je typ a velikost. U pevných disků rozlišujeme tyto typy:

Klasický pevný disk – jedná se o standardní mechanické pevné disky, které mají uvnitř aktivní plotny. Díky těmto aktivním částem jsou náchylnější na poškození, otřesy apod.

SSD disky – jsou až 10x rychlejší jako klasické pevné disky. Nemají žádné mechanické pohyblivé části. Jejich obrovskou výhodou je rychlost, nízká hmotnost a odolnost. Nevýhodou je jejich cena, která je oproti klasickým diskům výrazně vyšší. SSD disky jsou doporučeny do starších notebooků, protože dokážou výrazně zvýšit jejich rychlost.