BLOG2

Od kdy můžete dát dítěti první telefon?

Od kdy můžete dát dítěti první telefon?

Experti se shodli, že ideální věk dítěte pro pořízení prvního mobilního telefonu je mezi 8 až 10 lety. Určitě nedoporučují pořídit telefon dítěti mladšímu 6 let před zahájením školní docházky

 

Jaký věk je ten správný pro první telefon

V dnešní době si můžeme všimnout, že mobilní telefony jsou viděny čím dál více v rukou malých dětí. Ale kdy je ten správný okamžik pro pořízení prvního mobilního telefonu? Tato věková hranice se neustále snižuje. Není to tak dávno, kdy se dětem na prvním stupni mohlo o telefonech jenom zdát. Několik studií a průzkumů ukázalo, že věk pro pořízení prvního mobilního telefonu je mezi 8 až 10 lety. Odborníci se nicméně shodli, že nedoporučují pořízení telefon dětem mladším 6 let, tedy před školní docházkou.

Telefony mají velkou popularitu díky rychlému přístupu k internetu a sociálním sítím. Podle Českého statistického úřadu využívají připojení k internetu z 99% děti ve věku 9 až 17 let a to hlavně připojení z mobilního telefonu.

 

Nejvhodnější první mobilní telefon pro děti

Věříme, že výběr prvního mobilního telefonu není úplně jednoduchý oříšek. Velký výběr značek, různé cenové kategorie a parametry. Právě proto si v Malicomputeru myslím, že nejvhodnější variantou je repasovaný mobilní telefon. Tato varianta má velkou škálu výhod jako jsou například:

 1. Nízká pořizovací cena
 2. Vysoký výkon
 3. V případě poškození telefonu dítětem, nevznikne tak velká finanční škoda, jako u nového zařízení
 4. Záruka 12 měsíců
 5. Většinou splní vysoké nároky dětí

 

Co se týká značky telefonu, vždy se snažíme vybírat to nejlepší a špičku na trhu. Tomu aktuálně kralují značky Apple a Samsung. Dva největší výrobci mobilních telefonů na světě. Zakoupením těchto značek vždy získáte kvalitu a spolehlivost.

 

Hraní her, komunikace ale pozor na bezpečnost

Tlačítkovým telefonům už odzvonila hrana, proto při výběru určitě zvolte mobilní telefon s dotykovým displejem. Pro vaše dítě bude tak s telefonem snadněji zacházet. Smartphony jsou již „povinnou“ výbavou každého školáka, kde se každý předhání s výbavou a nechtějí tak vypadat jako outsider.

Hraní mobilních her na smartphonu je také velkým hitem, proto se určitě nevyplatí kupovat parametrově slabé zařízení.

Nicméně pozor na bezpečnost a aplikace, které děti využívají. Kybernetická šikana je denní záležitostí a určitě doporučujeme menším dětem nastavit rodičovský zámek a omezit tak přístup k určitým aplikacím.

Aplikace, kterým můžete důvěřovat jsou např.: Messenger, YouTube, Instagram apod.

Mobilní telefon může sloužit také jako sledující zařízení, podle kterého zjistíte, kde se vaše dítě toulá. Lze nastavit i rychlý přístup, kdy po stisknutí určitého tlačítka se vytočí vámi nastavené telefonní čísl např. „máma“ a „táta“.

 

V případě nejasnosti s výběrem prvního telefonu nebo pokud budete potřebovat pouze poradit, se na nás můžete kdykoliv obrátit.

Tým Malicomputer

Herní notebook – základní návod, jak vybrat ten správný

Herní notebook – základní návod, jak vybrat ten správný

 

Hledáte nějaký nadupaný herní notebook a nevyznáte se v parametrech? Nic se vůbec neděje. Zde jsme si pro Vás připravily základní a jednoduchý souhrn parametrů, které udávají výkon herních notebooků.

Dnešní nabídka herních notebooků na trhu je tak obrovská, že se v ní ztrácí spousta z nás. A není se čemu divit. Konkurenční výrobci komponentů se neustále předhání s výkonnějšími novinkami na trhu.

Vždy je důležité zjistit, jaké hry se na notebooku budou hrát a jak náročný uživatel notebooku bude. Každá PC hra má své minimální požadavky a od toho je potřeba se odrážet.

Někomu stačí herní notebook do 10 000,-, ale pozor! Většinou jsou to notebooky, které zvládají jednodušší, popř. starší hry, které třeba 10 let zpět neměly takové výkonnostní požadavky.

Ovšem pokud budete chtít hrát dnešní moderní 3D hry, tak většinou jejich hardwarové nároky se pohybují u notebooků v cenové relaci nad 18 000,- s DPH. Poté se cenou se zvedá výkon zařízení, a tudíž i lepší a lepší hraní her.

 

Základními parametry, které hrají roly jsou Procesor (CPU), grafická karta (GPU), pevný disk (SSD nebo HDD) a nakonec operační paměť (RAM).

 

 1. Procesor

 

Zde je seznam procesorů vhodných pro hraní PC her

AMD Ryzen řada 5, 7 nebo 9

 • Řada Ryzen 5 je střední třídou CPU, která nabízí vysoký výkon za nižší cenu
 • Řady 7 a 9 jsou High-End řady, které Vám zajistí maximální výkon

 

Intel Core i5, i7 nebo i9

 • Řada i5 je střední třídou, nabízí opravdu vysoký výkon, tzv. hodně muziky za málo peněz
 • Řady i7 a i9 jsou opět High-End řady, které jsou aktuálně špičkou na trhu

 

 1. Grafická karta

 

Seznam nejdostupnějších grafických karet vhodných pro hraní PC her

nVidia GeForce GTX a RTX

 • Grafické karty střední třídy GTX 1050, GTX 1060, GTX 1650, GTX 1660, GTX 3050, GTX 3060
 • High-End Grafické karty, pro maximální výkon GTX 1070, GTX 1070 Max-Q, GTX 1080, GTX 1080 Max-Q, RTX 2070, RTX 2080, RTX 3070, RTX 3080

 

 

AMD Radeon RX

 • Grafické karty střední třídy RX 550, RX 560, RX 5500M, RX 5600M
 • Grafické karty vyšší třídy RX 6600M, RX 6700M, RX 6800M

 

 1. Pevné disky

 

 • Pokud chcete rychlejší načítání her a plynulejší provoz, určitě neváhejte a zvolte rychlý SSD disk. Vždy je základem pro kvalitní herní notebook
 • Pokud dáváte přednost vyšší kapacitě pro uložení dat, není problém použít klasický pevný disk (HDD). Jen doporučujeme, aby disk disponoval 7200ot./min
 • Střední a nejvíce užívanou cestou je kombinace těchto disků tzn. SSD + HDD. Kdy se často užívá SSD na operační systém Windows + např. na vaši oblíbenou PCD hru a pevný klasický disk pro uložení dat

 

 1. Operační paměť

 

 • Operační paměť neboli RAM, je také základním parametrem notebooku. Nicméně neudává až tak výkon celého zařízení, jak omezení využití maximálního výkonu notebooku. No, možná jsem Vám zamotal hlavu, tak teď stručně a jednoduše.
 • Minimální RAM pro hraní her je 8GB
 • Doporučená RAM pro hraní her je 16GB
 • Pro maximální rozsah výkonu je 32GB nebo 64GB RAM

 

Věříme, že Vám tyto informace a souhrn trošku pomůžou se zorientovat a rozeznat tak kancelářský notebook od herního notebooku. Nicméně v případě potřeby nebo správného výběru se na nás můžete obrátit. Velmi rádi Vám pomůžeme vybrat nejen herní notebook.

Váš tým Malicomputer

Elektronika: zaručená radost pod stomečkem

Dárky na Vánoce 2021? Neváhejte, elektronika pod stromeček brzy nebude

 

Velmi rychle se blíží vánoční čas, a většina lidí nemá stále nakoupeny vánoční dárky nebo nechává vše tzv. „na poslední chvíli“. Mohlo by se zdát že rok 2021 bude jako každý jiný, ale není tomu tak. Vše je ovlivněno aktuální celosvětovou krizí, kdy dochází čipy, jsou problémy s logistikou nebo je velmi slabá výroba produktů. To se také projevilo ve světě elektroniky vč. výpočetní techniky, kdy začíná být jejích nedostatek.

Pokud tedy váháte s koupí notebooku, stolního počítače nebo telefonu, určitě na nic nečekejte. Teď je ta správná chvíle, protože nebudou. Po novém roce se očekává velký nedostatek elektroniky, který bude přetrvávat minimálně další rok. 

Takový dárek jako je notebook nebo mobilní telefon, tím nikdy nikoho neurazíte. Naopak, vždy vyvolá největší radost z tohoto dárku pod stromečkem. Proto volte jistotu.

Jak si tedy poradit se správnou volbou elektroniky pod stromeček?

 

Notebook na hraní, ke studiu nebo homeoffice

U výběru notebook je potřeba se zamyslet, pro koho bude a jaké činnosti se na něm budou vykonávat. Pokud máte doma studenta, který je zaplaven velkou hromadou učebnic a sešitů, určitě si zaslouží notebook. Ten by mu výrazně usnadnil studium a určitě dopomohl k lepší výsledkům a uspořil spousty času.

Nicméně pokud máte doma vášnivého hráče počítačových her, určitě zvolte kvalitní herní notebook. Zde je potřeba si ověřit, zda daný notebook splňuje minimální hardwarové požadavky pro hraní oblíbené počítačové hry.

Dále pokud hledáte notebooky na běžnou každodenní práci, prohlížení internetu, přehrávání oblíbených filmů a kancelářskou práci, doporučujeme zvolit levné notebooky do 5 000 Kč.

Na co se zaměřit během u výběru: notebooky není v dnešní době až tak složité vybrat. Základem je vybrat dle typů notebooků, které jsme popsali viz. výše. Poté je potřeba se zaměřit na základní parametry. Např. PC gamer už bude potřebovat vyšší paměť RAM (minimálně 8GB, ideálně 16GB, nabízíme rozšíření paměti RAM) a také výkonnou grafickou kartu. Dále např. rychlý kancelářský notebook by měl být rychlý a přenosný, ideálně s SSD diskem a dlouhou výdrží baterie.

Velikost LCD rozhoduje: pro kancelářskou práci, studium nebo práci v terénu, určitě doporučujeme notebook o velikostech 10“ až 14,1“. Pro fanoušky filmů, hraní her nebo pracování s grafikou je vhodný LCD velikosti 15,6“ až 18,4“. Doporučujeme se zaměřit také na rozlišení displeje, které udává kvalitu zobrazení a také velikost pracovní plochy. Tento parametry je velmi důležitý.

Toto je velmi stručný popis při výběru notebooku. Pokud by jste si nevěděli rady, určitě nás zkontaktujte, pomůžeme Vám s výběrem.

 

Mobilní telefon pod stromeček jako nejlepší volba

Víte, že mobilní telefony patří k nejoblíbenějším dárkům pod stromečkem? A není se čemu divit. Mobilní telefony rychle stárnou a nové a nové technologie nutí uživatele k pořizování novějších modelů. Průměrná doba výměny telefonu je okolo 3 let a kdy jindy jej vyměnit než na Vánoce. Rychlý, jednoduchý a výtečný dárek, který potěší všechny věkové kategorie.

Tak jako notebooky, tak i telefony jsou vybrány podle výkonu, velikosti displeje nebo také kvalitě fotoaparátu. U výběru telefonu si dejte pozor na velikost displeje, protože může obdarovanému vzniknou problém s nošením telefonu např. v kapse, kabelce apod…

U teenagerů je potřeba se zase zaměřit na kvalitu fotoaparátu, protože je očekává velké množství fotek jak selfie, tak i fotky z hlavního fotoaparátu. Mladí prostě a jednoduše fotí vše, co jde.

Pro kancelářskou práci je potřeba, aby telefon vydržel co nejdéle na baterii. Naopak pro seniory je potřeba zjistit, zda daný telefon umí zvětši ikony na displeji tak, aby je viděli dobře a nebo aby telefon zvládli ovládat.

Vždy volte osvědčenou značku. My v Malicomputeru se snažíme zákazníkům nabídnout vždy to nejlepší, proto volíme převážně oblíbená jablíčka. Apple iPhone je opravdu ideální volbou. Vždy nabízí tu nejvyšší kvalitu, rychlý a přehlední operační systém iOS a hlavně jeho výroba je šetrná k přírodě.

 

Repasovaná elektronika vždy ušetří peníze

Vánoce jsou vždy nejnákladnější období pro domácnosti. Udělat radost dětem nebo rodině může udělat velkou díru do rozpočtu domácnosti, proto je na místě vhodná úspora. Pokud chcete ušetřit a kvalitně nakoupit, určitě je na místě repasované zboží. Veškeré zboží je zakoupen převážně ze zahraničí, z velkých firem, kde se pravidelně obměňuje výpočetní technika za novou. Veškeré zboží je u nás zkoušené, otestované a hlavně se 12ti měsíční zárukou. Díky tomu můžete průměrně ušetřit až 2/3 z původní ceny.

Časté dotazy

Nejčastější dotazy

Jaké příslušenství dostanu k zakoupenému notebooku nebo počítači?

Součástí notebooku je vždy napájecí adapter vč. napájecího kabelu. Ke stolnímu PC taktéž dodáváme napájecí kabel a vše je rovněž zdarma. Ke všem zařízením je také dodávána licence operačního systému Windows zdarma (pokud není uvedeno jinak). Systém je vždy nainstalován vč. všech podpůrných ovladačů a zařízení je tak připraveno novému uživateli k okamžitému užívání. Tím vám ušetříme spoustu času a zbytečného nastavování.

Kdy mi doručíte objednané zboží?

Obvykle objednávky doručíme do 24 hodin nebo do 48 hodin. K expedování nabízíme kurýrní službu DPD nebo Českou poštu. Pokud objednáte zboží do 9:00, zpravidla ještě tentýž den zásilku expedujeme. Vše záleží na okolnostech jako jsou např. upgrade hardwaru (výměna disku apod.), kde je nutná nová instalace OS Windows. Díky tomu, že tyto úpravy zaberou více času, je zboží odesláno nejpozději následující den.

Co je to vlastně repasovaná výpočetní technika?

Repasované notebooky, repasované počítače, repasované PC komponenty apod. To je vše co nabízíme od světových výrobců jako jsou například DELL, HP, Lenovo, Fujitsu, Sony, IBM a jiné. Tyto zařízení pochází z velkých evropských společností, firem, bank, pojišťoven. Jedná se o techniky z operativních leasingů, která se velmi často obměňuje v krátkých intervalech. Posléze je testována, důkladně kontrolována a vyčištěna.

V jaké jazyce jsou klávesnice?

Klávesnice jsou automaticky počeštěny vinylovými českými přelepkami. Jsou dělány na zakázku a splývají s originální barvou klávesnice. Jsou vysoce kvalitní a odolné vůči opotřebení. Toto počeštění je prováděno automaticky a také zdarma. Některé notebooky nabízí také originální českou klávesnici a tato informace je vždy uvedena v parametrech notebooku.

Jakou výdrž mají baterie?

Kapacitu baterií vždy uvádíme v parametrech notebooku. Vždy se jedná o odhadovanou hodnotu. Jelikož jsou baterie použité, nedá se přesně odhadnout jejich přesná kapacita, která se pohybuje v rozmezí 60-99% původní kapacity. Pokud jsou baterie velmi slabé nebo jsou nefunkční, jsou notebooky označovány jako "B" kategorie a tyto nedostatky jsou vždy uvedeny v popisu produktu.

Odkud pochází repasovaný notebook a repasovaný PC?

Veškeré repasované notebooky a repasované počítače máme od ověřených českých dodavatelů. Díky tomu se k vám dostane vždy to nejlepší a ověřené zboží. Veškeré zboží nepochází z výkupů od uživatelů, bazarů a nebo jiných neověřených zdrojů.

Jak vybrat notebook?

Jak vybrat notebook?

 1. Podle procesoru

Jedním z nejdůležitějších parametrů je procesor. Jedná se o řídící jednotku nebo také mozek notebooku, na kterém závisí celý výkon zařízení. Jeho parametr (frekvence) se udává v GHz „gigahertz“, ale nejedná se dnes o podstatnou hodnotu. Dnešní procesory mají technologie zvané TurboBoost nebo TurboCore, které podle potřeby automaticky zvyšují jejich frekvenci.

Velmi důležitým parametrem je počet jader, které ve větší míře rozhodují o výkonu zařízení. V nabídce jsou modely dvoujádrové, čtyřjádrové, šestijádrové nebo již také osmijádrové. Spousta dvoujádrových procesorů vlastní funkci Hyper-Threading, která dokáže vytvořit dvě další virtuální jádra a tvářit se tak, jak čtyřjádrový procesor.

Procesory nižší třídy – pro běžné nenáročné užívání, internet, kancelářské práce, sledování filmů

Intel Core2Duo, Intel Celeron, Intel Pentium, Intel Core i3
AMD Athlon, AMD A4, AMD Série E

Procesory střední třídy – pro náročnější uživatele, kteří vyžadují vyšší výkon, běžná každodenní práce, střih videí, multimédia

Intel Core i5
AMD Serie A6, A8, A10 a A12, AMD Série FX

Procesory vyšší třídy pro uživatele, kteří chtějí opravdu vysoký výkon. Hraní počítačových her, rychlejší odezva zařízení, střih videí, náročnější multimédia, vysoký operační výkon

Intel Core i7
AMD Série Ryzen

 

 1. Podle operační paměti RAM

Dalším důležitým parametrem při výběru notebooku je paměť RAM. Ta slouží k ukládání právě spuštěných neboli dočasných aplikací, souborů nebo také operačního systému. Zpravidla to funguje tak, že čím je vetší, dokáže toho vykonávat více a efektivněji.

V dnešní době je základem paměť RAM o velikosti 4GB, která většinou slouží nenáročným uživatelům. Zvládá každodenní běžnou práci, ale může limitovat práci při více otevřených aplikacích nebo záložek ve vašem internetovém prohlížeči.

Pokud chcete ideální velikost paměti RAM, zvolte velikost 8 GB a více. Od této velikosti paměti se nemusíte bát žádných komplikací. Velikost 8GB postačí na hraní her a také na většinu náročnějších činností. Nejnovější modely pamětí RAM jsou typy DDR3 a nově DDR4. Některé notebooky nabízí také rozšíření této paměti, dle dostupného volného slotu. Pro zjištění volného slotu nás můžete kdykoliv zkontaktovat na info@malicomputer.cz, kdy nabízíme také možnost rozšíření těchto pamětí.

 

 1. Pevný disk - nezapomeňte na svá data

 

Pevný disk je zdrojem pro ukládání vašich dat. Hlavními parametry pevného disku je typ a velikost. U pevných disků rozlišujeme tyto typy:

Klasický pevný disk – jedná se o standardní mechanické pevné disky, které mají uvnitř aktivní plotny. Díky těmto aktivním částem jsou náchylnější na poškození, otřesy apod.

SSD disky – jsou až 10x rychlejší jako klasické pevné disky. Nemají žádné mechanické pohyblivé části. Jejich obrovskou výhodou je rychlost, nízká hmotnost a odolnost. Nevýhodou je jejich cena, která je oproti klasickým diskům výrazně vyšší. SSD disky jsou doporučeny do starších notebooků, protože dokážou výrazně zvýšit jejich rychlost.